Paroni Gustav Mannerheim teki Behagenissa 29. maaliskuuta 1906 ja 21. joulukuuta 1908 matkan retkikuntansa kanssa Qing-valtakunnan (Kiina) pohjois- ja länsipuolelle. Hän otti mukaansa 490 kg matkatavaroita, mukaan lukien Kodak-kameran, valokuvalevyjä ja kemiallisia reagensseja, ja lähti kiehtovalle matkalleen. Hänen tiensä Qin-valtakuntaan kulki nykyaikaisen Uzbekistanin, Kirgisian, Kazakstanin ja Tadžikistanin alueiden läpi. Matkan aikana paroni Mannerheim kuvaili sanoin ja otti valokuvia Keski-Aasian upeista luonnonmaisemista, paikallisten asukkaiden elämäntavasta ja kulttuurista sekä historiallisista nähtävyyksistä, jotka ovat säilyneet tähän päivään asti.
Kutsumme sinut Keski-Aasian tutkijaksi, mutta ei 1900-luvulla, vaan 2000-luvulla! Pääset kävelemään läpi kaikkien niiden Uzbekistanin paikkojen, joita kenraali Gustav Mannerheim aikoinaan ihaili, ja vertailemaan, miten elämä on muuttunut viime vuosina.
Matkaohjelma
Päivä 1 / Ti 16.3. / Lentomatka Uzbekistaniin alkaa
Matkanjohtajan tapaaminen Helsinki-Vantaan lentokentällä. Suora lento Istanbuliin klo 19.00–23.50.
Päivä 2 / Ke 17.3. / Lentomatka Istanbul-Urgentš. Bussikuljetus Urgentš – Khiva (30 km, noin 40 min)
Jatkolento Istanbulista Urgenšiin klo 01.35–07.25.
Merkittävän Suomen valtiomiehen ja sotilashenkilön reitti alkoi hänen saapumisestaan Trans-Kaspian rautatietä pitkin Buharaan Zarafshanin piirikunnan kautta, joka muodostui Buharan kaanikunnan itäosasta. Koska matka Uzbekistaniin alkaa saapumalla Urgentšiin, aloitamme matkamme muinaisesta Khivan kaupungista.
Saavumme Urgentšiin. Tapaaminen lentokentällä paikallisen oppaan kanssa. Kuljetus Khivaan.
Aamiainen hotellissa, (aikainen sisäänkirjautuminen sisältyy hintaan).
Vuonna 1906 kaanikunta oli Venäjän protektoraatti. Kaani julisti itsensä Venäjän keisarin ”nöyräksi palvelijaksi”, ja kaikki kaanikunnan maat Amudarjan oikealla rannalla siirtyivät Venäjälle. Näistä maista tuli osa Turkestanin alueen Amudarjan vyöhykettä.
Noin klo 12.00 aloitamme vierailulla Ichan-Kalan arkkitehtonisessa kompleksissa. Sieltä löydämme Kalta Minorin, Kunya Ark -linnan, Mohammed Rahim Khan Madrasan. Lisäksi näemme Islom Khodja Madrasa ja Madrasa Tash Hovlin arkkitehtonisen kompleksin, Pahlavan Mahmudin mausoleumin, moskeijan ja Madrasa Allikulikhan.
Ateriat: (A,L)
Majoitus: Muso Tora Hotel tai vastaava, Khiva
Päivä 3 / To 18.3. / Khiva – Buhara (451 km, 7–8 tuntia)
Aamiaisen jälkeen lähdemme aamulla autolla tai bussilla Bukharaan Kyzyl-Kumin aavikon läpi. Matkalla pysähdymme useita kertoja, mm. Amu Darya -joen rannalla.
Paroni Mannerheim aloitti tutustumisen Uzbekistanin tärkeimpiin kaupunkeihin Buharasta. Hän saapui Buharaan Trans-Kaspian rautatietä pitkin. Buhara on yksi Keski-Aasian vanhimmista kaupungeista, ja se on yli 2500 vuotta vanha.
Mannerheimin Buharan-vierailun aikaan kaupungissa oli noin 50 basaaria, 2 synagogaa ja 364 moskeijaa, ja kaupungin väkiluku oli yli 150 000 ihmistä. Saavumme Bukharaan, teemme kierroksen: ”Poi Kalon Complex”, Kalon Minareet – pyhän Bukharan pääsymboli (XII vuosisata), ”Kalonin moskeija”, Mir Arab Madrasah (nykyinen madrasah, yksi arvostetuimmista hengellisistä islamilaisista yliopistoista) ”Toki Zargaron” – Jalokivikauppiaiden kolme ensimmäistä rakennettua madrasia Tamerlanen pojanpoika Ulugbek: Abdulazizkhon Madrasah, Abdullakhan Madrasah, Imam Al-Bukhari Madrasah), Magoki Attori -moskeija – Bukharan vanhin neljännesvuosittainen moskeija – Bukharan arkkitehtuurin mestariteos, Nodir Devon Begi Khanaka ja sufien vuosisadan käyttämät madrasah-asut.
Illalla osallistumme perinteiseen kansanperinteen esitykseen Nodir Devon Begi Madrassahissa, jossa on illallinen tunnelmallisella 1600-luvun monumentin pihalla.
Ateriat: (A,L)
Majoitus: Sarhad Hotel tai vastaava, Bukhara
Päivä 4 / Pe 19.3. / Bukhara – Samarkand
Aamiaisen jälkeen luovutamme huoneet. Tutustumme Mokhi Khosan upeaan Sitoran palatsiin – viimeisen Buharan emiirin asuinpaikkaan. Palatsin nimi on käännettynä ”tähdet ja kuu”.
Seuraavaksi vierailemme muinaisessa linnoituksessa, Arkissa, joka oli muinaisen Buharan suuruuden symboli. Tämän jälkeen kuljetus rautatieasemalle, matkustamme pikajunalla Samarkandiin klo 16.16. Saavumme Samarkandiin klo 18.05.
Samarkandia on aina pidetty idän helmenä. Se perustettiin 700-luvulla ja oli Sogdianan osavaltion keskus sekä yksi suuren Silkkitien pääkaupungeista. Vuonna 1888 kaupungin rautatieasemalle tuotiin Trans-Kaspian rautatie, jonka kautta Mannerheim saapui Samarkandiin ja jolla mekin saavumme Samarkandiin.
Ateriat: (A,L)
Majoitus: Marokand & Spa Hotel tai vastaava, Samarkand
Päivä 5 / La 20.3. / Samarkand
Aamiainen hotellissa. Samarkandin kaupungissa Mannerheimin täytyi valita seuraajansa matkaa varten. Tuolloin Samarkandissa oli käytössä toinen Uralin kasakkarykmentti, josta matkalainen otti saattajakseen kaksi kasakkaa. Myös Samarkandin kaupungissa oleskelunsa aikana paroni teki monia valokuvia, joihin on tallennettu kaupungin historiallisia nähtävyyksiä sekä kaupungin panoraamanäkymät.
Tutustumme seuraaviin historiallisiin kohteisiin: Gur Emirin mausoleumi, Registan, Bibi Khanum Madrasah, jonka jälkeen ihastumme itämaisen Siab-basaarin viehätykseen. Tämän jälkeen vierailemme Shakhi Zindan nekropolissa ja Ulugbekin observatoriossa.
Ateriat: (A,L)
Majoitus: Marokand & Spa Hotel tai vastaava, Samarkand
Päivä 6 / Su 21.3. / Samarkand-Taškent
Samarkandista Mannerheim lähti kahden kasakan kanssa Taškentiin ja sitten Andijanin kautta Oshiin. Kuljemme samaa reittiä hänen jalanjäljissään. Saamme aamupalan mukaan junamatkalle. Kuljetus rautatieasemalle. Matkustamme pikajunalla Samarkandista Taškentiin klo 05.21–07.42.
Saavumme Taškentiin kuljetus hotellille aamiaiselle (aikainen sisäänkirjautuminen ei sisälly hintaan, mutta voimme jättää matkatavarat hotelliin). Aamiaisen jälkeen vierailemme kaupungin vanhassa osassa: Khasti Imomissa, mukaan lukien Madrasa Barak Kan ja Madrasa Kafal Shoshi. Jatkamme matkaa Kukaldoshin ja Abdulkasimin madrasoihin. Käymme myös Chorsun itäisellä torialueella.
Iltapäivällä vierailemme Amir Temurin aukiolla. Tämä aukio sijaitsi Turkestanin sotilaspiirin päämajan edessä, josta Mannerheim sai tiekartan ja tietoa rajavyöhykkeen elinolosuhteista.
Ateriat: (A,L)
Majoitus: Suvon Hotel tai vastaava, Taškent
Päivä 7 / Ma 22.3. / Taškent-Margilan
Aamiainen hotellissa. Uloskirjautuminen hotellista ennen klo 12.00. Taškent on yksi Uzbekistanin ja koko Keski-Aasian tiheästi asutuista kaupungeista. Teemme metromatkan. Kaikilla metroasemilla on oma ainutlaatuinen arkkitehtoninen ilmeensä. Täällä voimme ihailla marmorilla ja graniitilla tehtyjä viimeistelytöitä, pylväitä ja erilaisia mosaiikkikoristeita.
Kuljetus rautatieasemalle junamatkaa Margilaniin varten klo 17.55–23.29.
Kamchik on vuoristosola Uzbekistanin itäosassa, joka rajoittuu pohjoisessa Kirgisiaan ja etelässä Tadžikistaniin. Aiemmin sola oli ainoa maareitti Taškentin alueen ja Ferganan laakson Namanganin alueen Papin piirikunnan välillä. Mannerheim ylitti tämän solan. Nyt voimme käyttää mukavaa junaa, joka kulkee 19 kilometriä pitkän Kamchikin tunnelin läpi. Se mahdollisti yhteyden Ferganan laaksosta muihin Uzbekistanin alueisiin.
Ateriat: (A)
Majoitus: Ziyorat Hotel tai vastaava, Fergana
Päivä 8 / Ti 23.3. / Margilan – Andižan – Dustlikin raja (Oš) (50 km, 40 min)
Hotelliaamiaisen jälkeen voimme vierailla Yodgorlikin tehtaalla ja tutustua perinteisiin uzbekistanilaisiin kansallisiin kankaisiin. Sen jälkeen vierailemme Andijanin kaupungissa. Mannerheimin viimeinen pysähdyspaikka Uzbekistanissa, josta hän hankki tarvittavat varusteet ja matkusti sitten Ošiin. Andižanissa voimme kävellä keskusbasaarin läpi, jossa Mannerheim aikoinaan teki ostoksia matkaansa varten.
Ylitämme rajan Dustlikiin, Kirgisiaan, jossa tapaamme iltapäivällä uuden oppaamme ja kuljettajamme, ja ajamme Ošin kaupunkiin. Mannerheim saapui tänne heinäkuussa 1906. Osh toimi lähtöpisteenä hänen karavaanilleen ennen vuorten ylitystä Kiinaan. Siellä hän kokosi karavaaninsa, osti kuormahevosia ja palkkasi oppaita vaikeaa vuoristoylitystä varten.
Päiväkirjoissaan Mannerheim kuvaili Ošia muinaiseksi ja monitahoiseksi kauppakaupungiksi. Hän vietti paljon aikaa paikallisilla markkinoilla tarkkaillen tavaroita ja ihmisiä. Hän otti lukuisia valokuvia kaupungista, mukaan lukien panoraamakuvia Ošista ja näkymiä pyhälle Sulaiman-Too-vuorelle, jotka tekivät häneen vaikutuksen pyhiinvaeltajille.
Käymme nähtävyyskierroksella Ošissa, johon sisältyy vierailu värikkäälle basaarille, jossa voimme maistella paikallisia tuotteita ja tutkia käsitöitä. Nautimme lounaan paikallisessa ravintolassa ennen kuin vierailemme Sulayman-vuorella, tärkeällä islamilaisella pyhäköllä Keski-Aasiassa, joka on nimetty Salomonin – Koraanin profeetan – mukaan. Voimme kiivetä huipulle ihailemaan upeita näkymiä tietäen, että olemme muinaisen Silkkitien puolivälissä.
Ateriat: (A, L)
Majoitus: Sun Rise Hotel tai vastaava, Oš
Päivä 9 / Ke 24.3. / Oš – Gulcho (85 km, n. 1,5 tuntia) Uzgen – Manas (Jalal Abad) (180 km, n. 4 tuntia)
Aamiainen hotellissa. Tänään ajamme Gulchon kaupunkiin. Alueella ollessaan Mannerheim tapasi legendaarisen Kurmanjan Datkan (”Alayn kuningattaren”), joka oli tuolloin 94-vuotias. Mannerheim otti kuuluisan valokuvan kuningattaresta hevosen selässä, jota käytettiin myöhemmin 50 somin setelin kuvassa. Gulshossa on huopamattonäyttely. Lounas.
Lounaan jälkeen ajo Jalal Abadin kaupunkiin. Matkalla vierailu Uzgenin kaupungissa. Mannerheim vieraili Uzgenissa. Hänen huomionsa kiinnittyi kuuluisaan Uzgenin minareettiin ja Karakhanidien dynastian (n. vuodet 1000–1100) mausoleumeihin.
Mannerheim otti näistä rakenteista yksityiskohtaisia valokuvia, joiden avulla historioitsijat voivat nykyään nähdä monumenttien kunnon 1900-luvun alussa. Hän dokumentoi myös elämää Uzgenin basaarilla ja pani merkille sen ainutlaatuisen tunnelman. Uzgenin kaupunki, aikoinaan Kharakhanidien pääkaupunki. Vierailu markkinoilla. Jatkamme ajoa Jalal Abadiin.
Ateriat: (A, L)
Majoitus: Karagat Hotel tai vastaava, Manas
Päivä 10 / To 25.3. / Manas (Jalal Abad) – Chichkan (310 km, 5 h päällystetyllä tiellä)
Aamiainen hotellissa. Ajamme Jalal Abadista Chichkaniin. Ajamme pitkin valtavaa Toktogulin tekojärveä. Se on Keski-Aasian suurin vesisäiliö, jossa on vesivoimaloita.
Matkalla pysähdymme Toktogulin vesisuojelualueella, jossa on lounasaika, jolloin on mahdollista nauttia kuuluisaa uppopaistettua kalaa (Forelle). Saapuessamme Chichkaniin sisäänkirjaudumme majataloon. Kävelemme ympäriinsä. Näkymä kukkulan laelta on erittäin viehättävä.
Ateriat: (A, L, I)
Majoitus: Majatalo Belek Dream tai vastaava, Chichkan
Päivä 11 / Pe 26.3. /Tšitškanin rotko – Biškek (270 km, n. 5–6 h ajomatka)
Aamiainen majatalossa. Kuljetus Biškekiin. Ajamme Tšitškanin rotkoa pitkin ja ylitämme Ala Belin sola, niin näemme kauniin Suusamyrin laakson, karjan kesäisen laidunmaan. Matkalla ajamme Too Ashu -tunnelin läpi 3586 metrin korkeudessa. Solalta on hyvät näkymät Suusamyrin laaksoon ylhäältä. Lounas matkan varrella. Saapuessasi Biškekiin kirjaudut hotelliin. Illallinen paikallisessa ravintolassa.
Ateriat: (A, L, I)
Majoitus: B Hotel tai vastaava, Biškek
Päivä 12 / La 27.3. / Biškek
Aamiainen hotellissa. Nähtävyyskierros Biškekissä, vierailemme Oshin basaarissa, historiallisessa museossa, Oak-puistossa, Ala-Toon keskuspuistossa, Valkoisessa talossa ja vanhalla torilla.
Lounaan jälkeen tutustumiskierros Biškekiin jatkuu. Kaupunkikierroksen aikana opimme sekä Biškekin että Kirgisian historiasta osana Suurta Silkkitietä ja uudemmasta Neuvostoliitosta.
Jäähyväisillallinen paikallisessa ravintolassa.
Ateriat: (A, L, I)
Majoitus: B Hotel, Biškek
Päivä 13 / Su 28.3. / Matka kotiin
Aamiainen hotellissa. Luovutamme huoneet klo 07.30. Tämän jälkeen kuljetus Biškekin lentokentälle. Suora lento Istanbuliin klo 11.25–14.20
Koneen vaihto Istanbulissa. Jatkoyhteys Helsinkiin klo 15.20. Saavumme Helsinkiin klo 18:05.
Matkan kesto
13 päivää
Hinta
3 670€/hlö 2 hh
1 hh lisämaksu 395 €
Seuraavat lähdöt
16-28.03.2027
Viimeinen ilmoittautumispäivä 14.01.2027 !
Hintaan sisältyy
- Kansainväliset lentoliput Helsinki-Istanbul-Urgentš-Biškek-Istanbul-Helsinki
- Ohjelmassa mainitut ateriat – A-hotelliaamiainen, L-lounas, I-illallinen
- Hotellimajoitus 3* jaetussa 2 hh aamiaisineen
- Ohjelmassa mainitut opastetut retket
- Ohjelmassa mainitut junamatkat
- Paikallisten oppaiden palvelut kohteissa
- Suomalaisen matkanjohtajan palvelut
- Kansanmusiikkiesitys Buharassa
- Huopamattonäyttely Gulshossa
- Juomarahat oppaalle ja kuljettajalle
- 1 vesipullo/päivä
Hintaan ei sisälly
- Henkilökohtaiset kulut
- Juomat ruokailun yhteydessä
- Travellerin palvelumaksu 50 €
- Matkavakuutus
- 1 hh lisä maksu




























